• Laboratoria przyszłości

• Materiały do pobrania - Laboratoria Przyszłości - Portal Gov.plLABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

Nasza szkoła realizuje projekt „Laboratoria Przyszłości”.
        Jest to inicjatywa edukacyjna finansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
        Celem programu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Laboratoria Przyszłości koncentrują się na umiejętnościach matematycznych, naukach przyrodniczych, technologii i inżynierii, co wpłynie na wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny w naszym kraju.
        W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymują wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz pracy zespołowej, dobrej organizacji, dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
        Nasza szkoła również otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego.
        Dzięki niemu wzbogaciliśmy naszą szkołę o nowoczesny sprzęt:
        1. Drukarka 3D z akcesoriami, filamentami i pakietem dydaktycznym – 1
        2. Pracownia Druku 3D-X3D pakiet rozszerzony – 1
        3. Stacja lutownicza z gorącym powietrzem 2w1 – 1
        4. Aparat fotograficzny – 1
        5. Statyw do aparatu i kamery – 1
        6. Mikrofon kierunkowy – 1
        7. Mikroport z akcesoriami – 1
        8. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamery – 1
        9. Zestaw oświetleniowy – 1
        10. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami – 3
        11. Laptop – 1
        12. Suwmiarka – 1
        13. Zestaw edukacyjny do montażu obwodów elektrycznych – 1
        14. Zestaw elektroniczny do nauki praw fizyki umożliwiający zrozumienie zasad działania układów elektronicznych – 1

Łączna wartość projektu to 30 000,00 zł.

Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

30.09.2022 r.

Zaczęliśmy zapoznawać się ze sprzętem, jaki otrzymała nasza szkoła w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Już wiemy, że mamy aparat, statyw, gimbal, mikrofony, mikroporty. Powoli uczymy się obsługi poszczególnych sprzętów. Jest to bardzo ciekawe!

19 października grupa nauczycieli wzięła udział w szkoleniu dotyczącym wykorzystania i obsługi drukarek 3D. Nauczyliśmy się, jak tworzyć projekt do druku, jak prawidłowo przygotować drukarkę do użytkowania oraz jak wykonać wydruk.

Jedną z drukarek zyskaliśmy dzięki projektowi "Laboratoria Przyszłości". Na zdjęciu widać wydrukowanego na niej królika.

listopad 2022 r.

Uczniowie klasy ósmej na dzisiejszej lekcji fizyki uczyli się na temat obwodów elektrycznych z wykorzystaniem zestawu Boffin I 100, który otrzymaliśmy z projektu Laboratoria Przyszłości. Oto efekty ich nauki.

9 grudnia 2022 r.

Uczymy się korzystać z kolejnych sprzętów z Laboratoriów Przyszłości. Tym razem doskonaliliśmy obsługę aparatu i statywu, czego efektem jest nagranie przedstawienia, które niedawno wystawili nasi uczniowie.

Głównym kamerzystą jest Julek Jaskulski z klasy szóstej.

30 stycznia 2023 r.

Za nami pierwszy samodzielny wydruk na drukarce 3D, którą mamy dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości!

10 lutego 2023 r.

W ramach lekcji fizyki uczniowie klasy ósmej mieli krótkie powtórzenie informacji o prądzie elektrycznym z wykorzystaniem zestawu Elektronika pozyskanego w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości".

15 marca 2023 r.

Jednym ze sprzętów, jakie otrzymaliśmy z projektu "Laboratoria Przyszłości", jest stacja lutownicza 2w1 z gorącym powietrzem. Wczoraj znaleźliśmy wolną chwilę na jej uruchomienie. Już wiemy, jak ona działa, jak ustawić temperaturę dyszy i inne parametry. Czekamy na okazję do wykonania pierwszego lutowania!

27.04.2023 r.

Uczniowie wykorzystują sprzęt pozyskany z projektu "Laboratoria Przyszłości" także do udziału w konkursach i rozwijania swoich zainteresowań. Na zdjęciu uczeń klasy szóstej Adam Gaszczyński przygotowuje pracę na konkurs fotograficzny. Trzymamy za niego kciuki!

26.05.2023 r.

Mama - to jedne z najpiękniejszych słów. Dziś w Dniu Mamy, chcemy złożyć wszystkim mamom najserdeczniejsze życzenia: dużo miłości, radości z małych rzeczy i pociechy ze swoich dzieci. Aby w tym dniu każda mama była uśmiechnięta, uczniowie klasy I przygotowali układ taneczno-wokalny. Nagranie przygotowano za pomocą sprzętu, który uzyskaliśmy z projektu Laboratoria Przyszłości.

23.06.2023 r.

Dziś nie tylko świętujemy zakończenie roku szkolnego. Jest to również Dzień Ojca. Tata - przyjaciel, autorytet, nauczyciel, superbohater, osoba bez której nic nie działa w domu. My jako szkoła życzymy wszystkim tatusiom, mniej zadań do wykonania w domu i więcej czasu na łowienie ryb, granie w golfa, mniej stresu oraz mniej trawnika do skoszenia. W końcu nawet superbohaterowie potrzebują czasami przerwy. Nasi uczniowie klasy I wraz z klasą II oraz III postanowili przekazać Wam życzenia w formie odpowiedzi na pytanie "Za co kocham tatę?". Nagranie przygotowano za pomocą sprzętu, które pozyskaliśmy z projektu Laboratoria Przyszłości.