• Nasza historia

• Historię Szkoły Podstawowej w Płocochowie najlepiej znają najstarsi mieszkańcy tejże miejscowości. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Powszechna Szkoła Podstawowa w Płocochowie mieściła się w jednej izbie wynajmowanej od miejscowych gospodarzy. Nauczanie odbywało się wówczas na poziomie czterech klas. Po komasacji gruntów w latach 30-tych, z funduszy gminnych rozpoczęto budowę drewnianej czteroizbowej szkoły na terenie byłego folwarku. Prace budowlane trwały zaledwie rok i w 1933r. szkoła została oddana do użytku. Nauczycielem, a zarazem kierownikiem placówki, była Leokadia Kołakowska. Ponieważ klasy były bardzo liczne, zajęcia odbywały się na dwie zmiany. W czasie okupacji pani kierownik szkoły wraz z własną siostrą prowadziły na terenie Płocochowa tajne nauczanie. W okresie II wojny światowej Niemcy rozebrali budynek szkoły. Po wojnie, w 1946r., mieszkańcy wsi własnej inicjatywy zgromadzili materiały budowlane i na miejscu starej szkoły pobudowali nową. Początkowo był to budynek drewniany, potem został obmurowany. Nauka obejmowała sześć klas. Pierwszym kierownikiem powojennej Szkoły w Płocochowie został Józef Gołąb. Z czasem placówka stała się ośmioklasowa. W następnych latach funkcje kierownicze pełnili: Zbigniew Wiśniewski, Tadeusz Świdwa, Jan Karpiński, Anna Karpińska.

• Jesienią 1983r. budynek szkoły spłonął. Mieszkańcy wsi do celów nauczania zaadaptowali remizę strażacką. Powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, a mieszkańcy z dużym zaangażowaniem przystąpili do budowy nowego budynku. Pierwszego września 1987r. nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły w Płocochowie. Dyrektorem placówki był wówczas Zenon Kaźmierczak. Warunki lokalowe znacznie się poprawiły. Uczniowie, rodzice, mieszkańcy Płocochowa i okolicznych wsi byli dumni, że mają nowoczesną szkołę. W latach 1990-1998 funkcję dyrektora pełnili kolejno Janusz Kaszuba i Hanna Kaźmierczak. Od pierwszego września 1998r. Szkołą Podstawową w Płocochowie zarządzała Eliza Wojtaszek. Natomiast od roku 2007 funkcję dyrektora pełniła Ewa Bochenek, pod kierunkiem której społeczność szkoły przygotowywała Płococholandię. 1 września 2020 r. funkcję dyrektora objęła Teresa Piotrowska, a od 1 września 2021 r. dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II jest Hanna Chojnowska.

• Płococholandia - święto czterech wsi: Płocochowa, Kokoszki, Kacic i Lipnik Starych, podczas którego zbieraliśmy fundusze na najpotrzebniejsze remonty w naszej szkole.

Obecnie budynek naszej szkoły jest piękny i kolorowy.

Cyklicznie przygotowujemy Gminny Konkurs Papieski.